Carmona Tapas Bar, ul. Chodkiewicza 3, Warszawa Mokotów, +48224141919, carmona@carmona.pl, www.carmona.pl
Durszlak.pl
Kategorie: Wszystkie | Wędliny i Sery
RSS
wtorek, 11 grudnia 2012

Membrillo (czyt. membrijo) to tradycyjna, hiszpańska marmolada z pigwy. Przygotowywana na całym Półwyspie Iberyjskim i w Ameryce Łacińskiej poprzez długie, powolne smażenie pigwy, aż do uzyskania szklistej, gęstej, ciemno-brązowej masy o charakterystycznym słodko-kwaśnym smaku.

Konfitura z pigwy membrillo jest niezbędnym elementem wielu tapas, w szczególności jest popularnym dodatkiem do wszelakich serów dojrzewających takich jak ser queso iberico i ser queso manchego. Jego słodkawy smak świetnie koresponduje z lekką słonością serów.

Membrillo można używać także jako:

1) Składnik sosów - np. Aioli zmiksowane z membrillo do mięs pieczonych.

2) Jako glazura do mięs podczas pieczenia - np. membrillo zmiksować z oliwą, sokiem z cytryny i ziarnami kopru włoskiego,  mięso smarować regularnie podczas pieczenia.

3) Jako "klej" w bardziej skomplikowanych potrawach - membrillo podgrzać, powstałym sosem smarować powierzchnie do sklejenia, złożyć, odstawić do wyschnięcia.

4) Farsz do ciasteczek kruchych - z ciasta kruchego przygotować ciasteczka lub rogaliki, faszerować kostkami membrillo, zapiec.

Membrillo najprościej kupić - jego przygotowanie jest czaso- i pracochłonne ale jak by ktoś jednak chciał... Przepis poniżej.

Składniki:

 • 3kg dorodnych pigw
 • ok. 3kg cukru
 • Skórka z 1 pomarańczy (tylko pomarańczowa część)
 • 1 laska wanilii
 • Sok z dwóch cytryn

Przygotowanie

 1. Pigwę obrać, oczyścić, usunąć gniazda nasienne, pokroić.
 2. Pokrojone pigwy zalać wodą tak aby je prawie przykryć, dodać wanilię i skórki, gotować do miekkości.
 3. Wodę odcedzić. Owoce zmiksować, zważyć dodać dokładnie taką ilość cukru ile ważą owoce
 4. Owoce z cukrem przełożyć znów do garnka, dodać sok z cytryny.
 5. Smażyć marmoladę do uzyskania głęboko czerwonego koloru i gładkiej konsystencji.
 6. Formę do pieczenia lub inne naczynie wyłożyć papierem do pieczenia. Na papier wylać membrillo, odstawić do stężenia i ostygnięcia.
 7. Membrillo pozostawić do wyschnięcia w ciepłym miejscu, można włożyć na godzinę do niezbyt ciepłego piekarnika (ok 80 stopni) aby przyspieszyć schnięcie.
 8. Przechowywać w lodówce w folii.

Uwagi:

 • Do membrillo można dodać grubo pokrojone orzechy włoskie lub inne bakalie
 • Nawet dojrzałe pigwy są bardzo twarde. Tak ma być i nie należy się tym zrażać.
 • Membrillo można oczywiście też kupić gotowe - Konfitura z pigwy membrillo.
niedziela, 09 grudnia 2012

Cydr - czyli po hiszpańsku sidra - to podstawowy napój mieszkańców północnych prowincji Hiszpanii - w szczególności Asturii. W chłodnym, częściowo górskim klimacie trudno o winogrośle - ale jabłonie udają się wspaniale. W związku z powyższym, Asturyjczycy wzorem innych mieszkańców chłodniejszych regionów europy zwykli raczyć się zamiast winem cydrami właśnie.

Cydr to przefermentowany sok jabłkowy o niewielkiej zawartości alkoholu (do 7%). Zwykle lekko gazowany, może być mocno wytrawny (jak większość hiszpańskich sidra), aż do zupełnie słodkich typowych dla cydrów brytyjskich. Cydry zdaża się przygotowywać również z innych owoców, w szczególności gruszek. W innych krajach jabłkowe cydry aromatyzuje się także innymi owocami - malinami, śliwkami i in. 

Picie cydrów wiąże się z szeregiem zwyczajów, przesądów i rytuałów. Przede wszystkim unikalny jest sposób nalewania oraz picia samego cydru. Asturyjskie i baskijskie cydry są lekko gazowane i aby wydobyć z nich pełnię aromatu nalewane są z dużej wysokości lub pod bardzo wysokim ciśnieniem ze specjalnych nalewaków. Skutkiem takiego zabiegu jest niewielka ilość napoju buzująca w szklaneczce, którą należy wypić tak szybko aby nie zdążyła się uspokoić. 

Cydr jest nie tylko napojem, ale także niezbędnym składnikiem wielu asturyjskich potraw. Jego cierpko-słodki smak nadaje ciekawego aromatu marynowanym mięsom, rybom i warzywom. Szczególnie dobrze komponuje się z białymi rybami, chorizo, a także z gorczycą, liściem laurowym i estragonem.

W naszych delikatesach - Hiszpańskie Delikatesy Carmona Tapas Bar - polecamy świetny polski cydr lajk w dwóch odsłonach do wyboru: półwytrawnej i wytrawnej.

Chorizo al Sidra

Składniki:

 • 6 kiełbasek surowe chorizo do gotowania
 • wytrawny cydr (ok 500ml)
 • liść laurowy, gorczyca, ziele angielskie

Wykonanie:

 1. Chorizo nakłuć w kilku miejscach, włożyć do niewielkiego garnka
 2. Podlać obficie cydrem, dodać przyprawy
 3. Zagotować i natychmiast zdjąć z ognia
 4. Marynować minimum 12h
 5. Przed podaniem pokroić w skośne plastry
 6. Na patelni rozgrzać odrobinę oliwy, podsmażyć plastry chorizo
 7. Podlać odrobiną marynaty, zredukować, zdjąć z ognia
 8. Podawać z bagietką