Carmona Tapas Bar, ul. Chodkiewicza 3, Warszawa Mokotów, +48224141919, carmona@carmona.pl, www.carmona.pl
Durszlak.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Tapas

Insalata di marisco

Tapas to niewielka przekąska podawana do szklaneczki wina lub piwa w całej Hiszpanii, a także coraz popularniejsza w innych rejonach globu. Różnorodność tapas jest co najmniej tak wielka jak ilość miejsc je serwujących, choć możemy wyróżnić kilka dań dostępnych prawie w każdym tapas barze na świecie. Ale o tym za chwilę.

Etymologia samego określenia tapas nie jest jasna. Istnieje bardzo wiele teorii na ten temat niemniej najpopularniejszą wydaje się być twierdzenie, iż tapas pochodzi od (hiszpańskiego oczywiście) czasownika tapar czyli przykrywać. W którymś momencie w historii ktoś wymyślił, żeby kieliszek z winem lub piwem przykryć kawałkiem chleba lub wędliny aby uchronić go przed dostępem muszek owocówek lub innych zanieczyszczeń. Mieszkańcy Kadyksu twierdzą na przykład, że zwyczaj ten zrodził się podczas wizyty króla Alfonsa XIII, któremu podano kieliszek przykryty plastrem szynki aby ochronić go przed wszechobecnym w Kadyksie piaskiem.

Jaja z sardelam

Jak widać historia tapas rozpoczyna się od prostego plastra szynki, ewentualnie małej kanapeczki - czegoś, co można bez problemu wziąć do ręki lub postawić na kieliszku. Do tej pory tapasy często opierają się na wybornych hiszpańskich wędlinach (jamon serrano, chorizo iberico, salchichones itp.) lub są niewielkimi kawałkami bagietki obłożonymi jakąś sałatką, serem bądź kawałkiem mięsa. Równie często za tapas mogą robić świetne marynaty produkowane przemysłowo (oliwki, pikle) jak i przygotowywane na miejscu wg sekretnych, przekazywanych czasem z pokolenia na pokolenie, receptur. W Carmonie również sami marynujemy oliwki, pieczarki i inne warzywa.

Kaszanka z jabłkami w winie

Z czasem tapas zaczęły być coraz bardziej skomplikowane i wyrafinowane, a wymyślenie nowego tapas stało się punktem honoru dla każdego szanującego się szefa kuchni. Każdy z tapas barów zawsze może się poszczycić specjalnymi, dostępnymi tylko w tym jednym miejscu tapas, na które przepis jest ściśle strzeżony.

Receptur na nasze specjalności zdradzać nie możemy, ale obiecujemy, że od czasu do czasu odkryjemy trochę naszych sekretów.

Jako mniej typowe tapas pojawiają się w tapas barach smakowite empanadas, czyli małe, pieczone pierożki z różnymi farszami, chrupiące krokieciki np. z dorsza lub szynki serrano lub smażone w głębokim tłuszczu owoce morza, małe rybki lub warzywa z kolorowymi dipami.

Ostatnio modne stało się również podawanie wszelkich dań w niewielkich, tapasowych formach. Spotkać zatem możemy tapas orientalne czy nawet sushi podawane jako tapas. My w Carmonie także często eksperymentujemy z innymi niż hiszpańskie kuchniami stąd na przykład tapas z wybornego pasztetu we francuskim stylu lub tradycyjnie polskiej kaszanki z jabłkami w winie.

O rodzajach tapas i ich roli w hiszpańskiej kulturze można pisać książki, a nie tylko krótkie blogowe notki zatem do tematu niewątpliwie wrócimy wkrótce.

 

czwartek, 24 lutego 2011, baryg

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: