Carmona Tapas Bar, ul. Chodkiewicza 3, Warszawa Mokotów, +48224141919, carmona@carmona.pl, www.carmona.pl
Durszlak.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Churros

Churros

Hiszpanie bardzo rzadko jadają duże, syte śniadania. Zdarzają się owszem różne dania z jaj i bardzo popularne kanapki (czyli bocadillos) jednak jadane są one zazwyczaj jako odpowiednik polskiego drugiego śniadania lub wczesny lunch. Na pierwsze śniadanie Hiszpan najchętniej wpada w drodze od pracy na szybką kawę (cafe cortado czyli odpowiedni włoskiego espresso lub cafe con leche czyli zwykła kawa z gorącym, niespienionym mlekiem) z jakimś słodkim wypiekiem, który najchętnie w tej kawie macza. Zwolennicy śniadania bardziej treściwego, acz również na słodko wybiorą prawdodobnie gęstą, kremową czekoladę do picia.

Cafe (lub chocolate) con churros to chyba najpopularniejszy sposób na takie śniadanie zarówno w Hiszpanii jak i w dużej części Ameryki Łacińskiej. Churros to długie paluchy z ciasta ptysioweg, smażone w głębokim tłuszczu. Z zewnątrz są cudownie chrupiące, lekko ciepłe, najczęściej posypane drobnym cukrem i ewentualnie odrobiną cynamonu. W środku ich konsystencja jest miekka, delikatna, czasem nawet lekko ciągliwa. Ciastko świetnie przyjmuje smak kawy bądź czekolady, a ich struktura i sposób przygotowania sprawia, że dostarczają odpowiedniej porcji energii do rozpoczęcia kolejnego dnia.

Na churros, tak samo jak na wszystkie inne bardzo popularne potrawy przepisów są setki. W zależności od regionu Hiszpanii (i świata) receptury się trochę różnią - w niektórych miejscach do ciasta dodaje się cynamon, czasami używa się cukru białego czasem brązowego. Różnią się również kształty - w Hiszpanii generalnie churros są cieńsze (ok. 2cm średnicy) i czasem poskręcane w różne kształty, w Ameryce Łacińskiej są one grubsze (do ok. 5cm) i prawie zawsze proste. Niemniej zawsze jest to to samo ciastko - smażone na chrupko, miekkie w środku i delikatnie słodkie. No i pyszne :).

Przepis wkrótce. Tymczasem zapraszamy do Carmony na degustację.

A przepis już jest tutaj.

niedziela, 27 lutego 2011, baryg

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: